Ve spojení kamene, skla a kovu
Cínované šperky
Vyhledávání
Kategorie
Novinkovač
Zadejte svou adresu pro odebírání informací o novinkách a slevách.
Anketa
Líbí se Vám náš e-shop?
Ano líbí se mi
Něco bych vylepšil
Nelíbí se mi
Design mě nezajímá
Úvodní stránka > Něco o cínu

Něco o cínu

Cín  /Stannum/
chemická značka Sn (lat. Stannum)
- patří mezi kovy které jsou známy lidstvu již od starověku především jako součást slitiny zvané bronz. Má velmi nízký bod tání a je dobře kujný a odolný vůči korozi. Nachází využití při výrobě slitin (bronz, pájky, ložiskový kov), v potravinářství při dlouhodobém uchovávání potravin (pocínování konzerv, cínové fólie) a při výrobě uměleckých předmětů, v neposlední řadě šperků.
 Je to stříbrobílý lesklý kov, není příliš tvrdý, ale je značně tažný. takže jej lze válcovat na velmi tenké fólie (obalový materiál staniol). Je odolný proti vodě a kyselinám.
                                      
Výroba kovového cínu z rudy je jednoduchá, jde o žárovou redukci uhlím v šachtových nebo plamenných pecích:
SnO2 + 2 C → Sn + 2 CO

Se zpracováním cínu litím do různých forem se setkáváme již od poloviny 3. tisíciletí př. n. l. I v antice byla výroba cínových předmětů vysoce ceněna, ale cínařství dosáhlo vrcholu v evropském středověku, renesanci a baroku. Hlavními výrobky z té doby jsou užitkové a liturgické nádoby, svícny, křtitelnice. Povrch těchto výrobků byl zdoben reliéfy, rytím, cizelováním a leptáním. Před objevením porcelánu byl cín důležitým materiálem pro výrobu talířů, konví a číší. Později byly z cínu odlévány i drobné hračky (cínoví vojáčci), sošky, pamětní medaile apod.                                                               

V současné době je využití kovového cínu např. v potravinářství. Vysoká odolnost cínu proti korozi a jeho zdravotní nezávadnost ho určují jako ideální materiál pro styk s dlouhodobě uchovávanými potravinami.Podobně se upravují i kovové povrchy zařízení pro potravinářský průmysl – trubky, kotle, reaktory… Z cínu lze také vyválcovat tenké fólie (staniol), které se opět uplatňují při ochraně potravin nebo jiných předmětů před korozí. Dnes jsou ale vytlačovány hliníkovou fólií – alobalem.
Ve sklářském průmyslu je lití skleněných tabulí na roztavený cín ideální metodou pro výrobu dokonale rovných skleněných ploch o značně velkých rozměrech (výkladní skříně, okna moderních výškových budov a dalších).
Nás zajímá především uplatnění při výrobě uměleckých předmětů a šperků.
zdroj: wikipedie

 
Cín, který je použit při výrobě našich šperků je bezolovnatý a je atestovaný !

Splňuje veškeré normy a předpisy a nepřekračuje stanovené limity obsahu těžkých kovů směrnice EU.
Přihlášení
Nákupní košík
Měny
Doporučujeme
Informace
V našem eshopu se není nutné předem registrovat, nakoupit můžete i bez registrace.
Informace
Děkujeme Vám za návštěvu, nabídku zboží neustále obměňujeme !
Počítadlo
Online: 4
Dnes: 152
Včera: 190
Celkem: 249162
NahoruTisknout
cinovane-sperky.cz